2023-03-24

Struny do gitary klasycznej: o czym należy wiedzieć przed zakupem?

Nylonowe struny do gitary klasycznej i pudło rezonansowe z okalającą je rozetą na zbliżeniu.

Był już na naszym blogu tekst o klasycznych gitarach, czas więc rozwinąć temat. Jakie struny znajdziemy w gitarze klasycznej? Z czego są wykonane? Jakie wybrać i jak je wymienić?

Odpowiadamy w poniższym tekście! Na końcu zamieściliśmy też sekcję z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Szukasz nowego kompletu? Zamów struny do gitary klasycznej.

Przeskocz od razu do interesującej cię części:

Jakie struny znajdziemy w gitarze klasycznej?

Jakie struny do gitary klasycznej: metalowe czy nylonowe?

Struny do gitary klasycznej – jakie wybrać?

Jak dobrać struny do gitary klasycznej?

Struny do gitary klasycznej dla początkujących

Jakie struny do gitary klasycznej 3/4?

Jak wymienić struny w gitarze klasycznej?

Jak często wymieniać struny w gitarze klasycznej?

Ile kosztuje wymiana strun w gitarze klasycznej?

Czy można zdjąć wszystkie struny z gitary klasycznej?

Jakie są dobre struny do gitary klasycznej?

Czy można wymienić tylko jedną strunę?

Uśmiechnięta kobieta grająca na gitarze, grająca palcami na strunach do gitary klasycznej.

Jakie struny znajdziemy w gitarze klasycznej?

Gitara klasyczna jest wyposażona standardowo w sześć strun. Trzy z nich to struny basowe, a trzy pozostałe – wiolinowe. Basowe pokryte są specjalną owijką.

W przypadku tego instrumentu mamy do czynienia głównie z setami wykonanymi z nylonu, choć zdarzają się drobne odstępstwa od tej reguły. Na przykład Martin proponuje w ramach niektórych zestawów struny stworzone z opatentowanego materiału syntetycznego. Cel takiego podejścia? Większe możliwości tonalne, co doceniają zwłaszcza bardziej zaawansowani twórcy.

Info dla kupujących struny w naszym sklepie: wszystkie informacje na temat materiałów znajdziesz w opisie danego produktu.

Jakie struny do gitary klasycznej: metalowe czy nylonowe?

Niektórzy mogą rozważać założenie metalowych kompletów do klasyka. Stanowczo odradzamy.

Nie ma czegoś takiego jak struny metalowe do gitary klasycznej. Instrument ten nie posiada z zasady metalowego pręta w gryfie, a przez to nie jest w stanie utrzymać wywołanego przez taki komplet naciągu.

Może to doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia gitary. Jakby co, ostrzegaliśmy.

Osoba grająca na gitarze klasycznej, dociskająca nylonowe struny do gitary klasycznej.

Struny do gitary klasycznej – jakie wybrać?

Istnieją różne rodzaje strun do tego instrumentu. Możemy je podzielić na przykład ze względu na materiał. Jako się już wcześniej rzekło, są one wykonane (głównie) z nylonu.

Ale inaczej wybrzmi czysty nylon, a inaczej rektyfikowany. Ten pierwszy oferuje znacznie jaśniejsze dźwięki, a drugi – przyciemnione i zaokrąglone.

Struny mogą się też różnić owijką. Komplety round wound plasują się po stronie jaśniejszego brzmienia, z kolei struny gładkie zapewniają brzmienie ciemniejsze.

Jest jeszcze jedna sprawa, na którą warto zwrócić w tym kontekście uwagę: gładkie struny sprawiają, że wytwarzasz mniej niechcianych dźwięków związanych z przesuwaniem po nich palców.

No i wreszcie: naciąg. Zazwyczaj producent informuje o nim już na opakowaniu (“tension”), a jeśli nie, sprawdź nasz opis interesującego Cię produktu.

Naciąg jest o tyle ważnym parametrem, że im wyższy, tym mocniej trzeba dociskać struny do podstrunnicy, aby uzyskać pożądany dźwięk.

Zbyt duży luz również może nie być najlepszym rozwiązaniem… Dlatego musisz sam odnaleźć swoją ulubioną odmianę.

Mężczyzna grający palcami na gitarze klasycznej, widoczne nylonowe struny instrumentu, zbliżenie na korpus gitary.

Jak dobrać struny do gitary klasycznej?

Jeżeli dopiero zaczynasz, musisz przygotować się na to, że czeka Cię wypróbowanie kilku różnych kompletów, nim wreszcie znajdziesz ten optymalny.

Na szczęście nie jest to wielki wydatek (rzędu kilkudziesięciu złotych), a każda z paczek prezentowanych w naszej ofercie kryje wysokojakościowe egzemplarze. Pozostaje więc kwestia Twoich osobistych preferencji, a te ujawnią się z czasem.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zamów kilka kompletów, ogrywaj je kolejno i porównuj wrażenia – tak słuchowe, jak i dotykowe. Wkrótce odkryjesz struny, które dadzą Ci najwięcej satysfakcji z gry i które będziesz mógł określić jako “swoje”.

Struny do gitary klasycznej dla początkujących

Na początek lepiej wypróbować komplety o mniejszym lub średnim naciągu. Dopiero po pewnym czasie spróbuj wejść na nieco wyższy poziom trudności i załóż takie z wysokim naciągiem.

Należy wiedzieć, że kiedy jest on niższy, może Ci odrobinę przeszkadzać wrażenie obijania się strun o podstrunnicę. Ale lepsze to niż ból dłoni, który pojawi się po zbyt długiej sesji z instrumentem.

W kontekście zastosowania strun o danym naciągu, sporo zależy też od konkretnej gitary. Dlatego gdy masz taką możliwość, zalecamy skontaktowanie się z doświadczonym lutnikiem, który doradzi przy wyborze odpowiedniego zestawu.

Jakie struny do gitary klasycznej 3/4?

Do gitar o mniejszym korpusie warto dobrać dedykowane dla nich struny. Informację o tym znajdziesz na przykład w nazwie produktu zamieszczonego w naszym sklepie.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, czy konkretne struny będą pasować do Twojej gitary, wykorzystaj zamieszczone w stopce dane kontaktowe – chętnie doradzimy.

Mężczyzna grający na nylonowych strunach gitary akustycznej, zbliżenie na gryf.

Jak wymienić struny w gitarze klasycznej?

Z gitarą klasyczną sprawa wymiany strun wygląda odrobinę inaczej niż z pozostałymi odmianami tego instrumentu, co wynika z różnic konstrukcyjnych.

Na początek ściągamy struny, luzując je kluczem – wyczuj delikatnie, w którą stronę musisz kręcić. Najpierw ściągaj ze słupków, potem z mostka; wymieniaj pojedynczo, nie zdejmuj wszystkich strun naraz.

Następnie przeciągnij nowe struny przez otwór w mostku i zawiń pętlę – najlepiej podwójną, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku w kwestii stabilności zacisku.

Podobnie odbywa się mocowanie struny na kluczu. Przeciągnij ją przez otwór i zrób identyczną pętlę, co na mostku. Pamiętaj, żeby zostawić trochę luzu!

Na koniec dostrój gitarę używając klucza. Nawijaj zwoje, pilnując jednocześnie, żeby na siebie nie nachodziły.

Jak często wymieniać struny w gitarze klasycznej?

Wszystko zależy od tego, jak często grasz i jakiego rodzaju ochronę posiadają Twoje struny. Niektórzy producenci oferują klientom zestawy o ochronnych powłokach, które są w stanie wytrzymać dłużej niż zwykłe modele.

Gdy grywasz codziennie i to przez co najmniej godzinę, wtedy dobrze jest rozejrzeć się za nowym setem po dwóch, trzech tygodniach, a najdalej po miesiącu. Jeżeli spędzasz mniej czasu ze swoim instrumentem, wymień struny po okresie półtora do dwóch miesięcy.

Proces wymiany strun w gitarze klasycznej, etap wiązania strun do mostka.

***

Jak wynika z powyższego, wybór nowych strun do klasyka wcale nie jest taką prostą kwestią, jak mogłoby się początkowo wydawać. Dlatego też uzupełniliśmy ten zasób wiedzy o odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają użytkownicy Internetu. Znajdziesz je poniżej.

A jeśli szukasz odpowiednich kompletów na własny użytek: zamów nowe struny do gitary klasycznej u nas!

FAQ

Ile kosztuje wymiana strun w gitarze klasycznej?

Koszt nowego zestawu nie jest wysoki i waha się zazwyczaj w przedziale 30-80 zł. W tej cenie kupisz świetne struny i wcale nie musisz od razu sięgać po droższe komplety.

Sama wymiana jest darmowa, no chyba że chcesz ją zlecić ekspertowi. Mamy taką usługę w RNR Warszawa (ul. Polna 30) – za 99 zł wymienimy Ci struny, a do tego wyczyścimy gitarę, dokonamy również jej konserwacji i regulacji.

Czy można zdjąć wszystkie struny z gitary klasycznej?

Opinie na ten temat są różne, ale jeśli nie chcesz absolutnie żadnego ryzyka, że cokolwiek stanie się Twojej gitarze, nie zdejmuj od razu wszystkich strun. Ściągnij strunę e, następnie w jej miejsce załóż nową itd.

Jakie są dobre struny do gitary klasycznej?

Dobre struny wyposażone są w ochronną owijkę, która daje im dodatkowe zabezpieczenie przed wpływem zewnętrznych czynników, na przykład potu i drobinek naskórka.

Generalnie rekomendujemy produkty takich marek, jak Martin Guitars, D’Addario czy Augustine.

Czy można wymienić tylko jedną strunę?

Tak jest. Wiele sklepów muzycznych – w tym oczywiście nasz – udostępnia opcję kupowania pojedynczych strun.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 568 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-04
Najlepszy sklep muzyczny w jakim miałem przyjemność robić zakupy. Pełen profesjonalizm i fachowe doradztwo.
2024-02-27
Witam, jestem z innego miasta, skontaktowałam się telefonicznie i bardzo miły Pan Paweł Wochna udzielił mi telefonicznie a później mailowo wyczerpującej informacji. W zakresie cenowym, który mnie interesował przedstawił 3 propozycję, z których wybrałam gitarę najbardziej mi odpowiadającą. Obsługa miła i profesjonalna. Szczerze polecam!!! Kasia T
pixel