2023-07-18

Magia gitar elektrycznych: odkryj ich potencjał i ponadczasowy urok

Richie Faulkner z Judas Priest grający na swoim sygnowanym Gibsonie Flying V

Jak mało które instrumenty, gitary elektryczne wzbudzają niesamowite emocje, stanowiąc kluczowy element świata muzyki.

Ich potężny dźwięk, niezrównana ekspresyjność i styl sprawiają, że od lat są nieodłączną częścią wielu gatunków muzycznych. Od rocka po blues, od jazzu po metal – gitary te spotykamy wszędzie.

Jednak są czymś więcej niż tylko narzędziami do tworzenia kolejnych utworów. To ikony kultury, symbol wolności i natchnienie dla pokoleń artystów.

Dlatego dzisiaj zanurzamy się w świat tych fantastycznych instrumentów. Gotowy na ten muzyczny rollercoaster? Wsiadaj, bo właśnie ruszamy!

Gitara Gibson Les Paul Greeny, sygnowana przez Kirka Hammetta z Metallici

Przeskocz od razu do interesującej Cię części:

Jak działa gitara elektryczna?

Rodzaje gitar elektrycznych

Dobre gitary elektryczne dla początkujących

Gitary elektryczne dla zaawansowanych

Jakie akcesoria do gitary elektrycznej?

Gitara elektryczna a basowa

Gitara elektryczna a akustyczna

Sekcja FAQ:

Czy na gitarze elektrycznej można grać bez wzmacniacza?

Czy można grać na gitarze elektrycznej bez kostki?

Co robią pokrętła na gitarze elektrycznej?

Czym się różni gra na gitarze klasycznej od elektrycznej?

Dlaczego moja gitara elektryczna brzmi jak akustyczna?

Jaką wybrać gitarę elektryczną?

Jaką gitarę elektryczną wybrać na początek?

Czy gitara elektryczna jest dobra dla początkujących?

Od czego zacząć naukę gry na gitarze elektrycznej?

Jaka jest najlepsza marka gitar elektrycznych?

Ile trzeba wydać na gitarę elektryczną?

Jaka gitara elektryczna dla średnio-zaawansowanych?

Ile kosztuje gitara elektryczna ze wzmacniaczem?

Co jest trudniejsze: gitara akustyczna czy elektryczna?

Jak działa gitara elektryczna?

Temat ten zasługuje na szersze opisanie; w tym miejscu przybliżymy go więc jedynie pokrótce. Dźwięk wywoływany jest przez drganie struny przypisanej do pola magnetycznego przetwornika. Prowadzi to do zmiany napięcia, w efekcie czego powstaje sygnał audio.

Dokąd idzie taki sygnał? Za pomocą zainstalowanego w gitarze układu elektrycznego zmierza wprost do wyjścia jack, gdzie podpięty kabel przenosi go do wzmacniacza, generując tym samym przetworzone dźwięki.

Popularne kształty korpusów gitar elektrycznych Gibson: po lewej Flying V, po prawej Explorer

Rodzaje gitar elektrycznych

Przyjęło się, że głównym aspektem branym pod uwagę przy wskazywaniu odmiennych rodzajów gitar elektrycznych, jest kształt korpusu.

Do najpopularniejszych z nich, rozpalających wyobraźnię gitarzystów na całym globie, zaliczamy:

 • Les Paul,
 • SG,
 • ES,
 • Casino,
 • Telecaster,
 • Stratocaster,
 • Flying-V,
 • RG.

Dobre gitary elektryczne dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz grać i z pewnym niepokojem spoglądasz na ceny instrumentów dla profesjonalistów – mamy dobrą wiadomość. Istnieje bogaty segment gitar elektrycznych dla początkujących i mamy je w naszym sklepie. Do tego w licznych odsłonach.

Na RNR znajdziesz zarówno instrumenty startowe, jak i “drugie gitary” dla nieco bardziej wtajemniczonych w arkana muzyków. Warto nadmienić, że wychodzimy z założenia, iż nie ma sensu kupować wiosła tylko po to, aby po kilku miesiącach odłożyć je na strych, do piwnicy czy też innego miejsca, w którym chowa się wstydliwe zakupy z przeszłości.

Dlatego wszystkie nasze gitary elektryczne dla początkujących muszą przejść przez surowe sito selekcji, które sprowadza się ostatecznie do jednego, kluczowego pytania: czy da się na tym grać na scenie?

Jeżeli tak, budżetowy elektryk trafia na półki RNR.

Emily Wolfe ze swoją sygnowaną gitarą elektryczną Epiphone

Gitary elektryczne dla zaawansowanych

Gitary elektryczne dla profesjonalistów muszą sprostać licznym wymaganiom. I chodzi nie tylko o samo brzmienie. Instrument powinien nienagannie się prezentować, a gra na nim musi być wygodna – wszak zawodowi muzycy spędzają z gitarą wiele godzin, każdego dnia.

U nas zamówisz profesjonalne gitary elektryczne dla zaawansowanych, które dowożą na każdym polu, nierzadko wręcz przebijając pierwotne oczekiwania. Rzuć tylko okiem na nasz bogaty wybór Gibsonów i Epiphone’ów… Jest w czym przebierać! A jeśli rzut oka to za mało, udaj się do jednego ze stacjonarnych salonów RNR – w Warszawie lub Łodzi.

Jeden z najpopularniejszych autorskich modeli Epiphone: Sheraton

Jakie akcesoria do gitary elektrycznej?

Nie da się ukryć, na start nie wystarczy Ci sam instrument. Uparci mogą spróbować, ale i tak do wydobycia pełni jego potencjału potrzebne będą gitarowe akcesoria.

Zacznijmy od początku, czyli od dodatków koniecznych.

Czy można do nich zaliczyć pasek do gitary? Biorąc pod uwagę, że większość gitarzystów operujących na elektryku stoi podczas gry – jak najbardziej.

Lecz przede wszystkim potrzebujesz odpowiedniego wzmacniacza gitarowego i kabla.

No i przydałaby się jakaś kostka do gry plus akcesoria pielęgnacyjne, które utrzymają gitarę w stanie pełnej gotowości, zawsze i wszędzie (a przy okazji wydłużą jej cykl życia).

Początkującym, którzy nie stroją jeszcze ze słuchu, polecamy też stroik, zwany czasem z angielska tunerem. Wprawdzie stare porzekadło głosi żartobliwie, że to nie sztuka grać na nastrojonej gitarze, ale wiesz, jak jest – Twój instrument musi zawsze trzymać odpowiedni strój, zwłaszcza jeśli przymierzasz się do gry w zespole.

Kiedy zadbasz już o niezbędne dodatki, możesz rozpocząć dźwiękowe eksperymenty. Odkryj odpowiednie pedały efektów, multiefekty gitarowe, kapodastry i wszelkie inne akcesoria, które poszerzą Twoje możliwości. Wszystko to znajdziesz oczywiście na RNR.pl.

Ach, no i nie zapomnij wybrać futerału do gitary elektrycznej lub pokrowca. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Prawdziwy Święty Graal gitarzystów: gitara Gibson 1979 Flying V będąca idealną repliką instrumentu Kirka Hammetta

Gitara elektryczna a basowa

Gitara elektryczna wchodzi w zespole w skład sekcji harmonicznej, z kolei basowe modele, wraz z perkusją, stanowią sekcję rytmiczną. Co z tego wynika?

Mimo fizycznych podobieństw, to dwa różne instrumenty z odmienną specyfiką gry. Jeżeli chcesz grać epickie solówki, niczym najwięksi herosi rocka – Twoim wyborem powinna być bohaterka dzisiejszego tekstu.

Z drugiej strony, przejście z gitary elektrycznej na basową (i odwrotnie) nie powinno nastręczać w przyszłości żadnych większych kłopotów, kiedy już poznasz podstawy warsztatu muzycznego. Śmiało możesz więc zacząć od elektryka.

Który, swoją drogą, o wiele lepiej nadaje się do brzdąkania samemu w domu – ciężko wyobrazić sobie wpadającą w ucho kompozycję graną wyłącznie na basie… Choć w sieci znajdziesz pewnie liczne przykłady przeczące tej tezie.

Gitara elektryczna a akustyczna

Wahasz się między tymi dwiema opcjami? Gitara elektryczna często może naśladować akustyczną przy zastosowaniu odpowiedniego efektu i ustawień wzmacniacza. Co więcej, przeskok z jednego instrumentu na drugi nie będzie zbyt radykalny. W obu przypadkach mamy do czynienia z metalowymi strunami. Zatem muzyk komponujący na akustyku dość szybko i bezboleśnie przejdzie do gry na gitarze elektrycznej (i vice versa).

Głównym argumentem przy wyborze powinien być styl i gatunek, w obrębie którego chcesz tworzyć. Jeśli ciągnie Cię bardziej do amerykańskiego folku, country i bluesa, akustyk może okazać się lepszą opcją. Kompozycje rockowe – czy już wręcz metalowe – wymagają użycia elektryka.

***

Gitary elektryczne to niezwykłe, inspirujące instrumenty, roztaczające magię, którą warto poznać.

Chcesz dołączyć do tego świata i poczuć ich potencjał na własnej skórze? Jesteś we właściwym miejscu.

Mamy dla Ciebie szeroki wybór modeli renomowanych marek, które spełnią wszystkie Twoje oczekiwania względem brzmienia, komfortu gry czy stylu.

Rozpocznij swoją przygodę z gitarami elektrycznymi już dziś!

Epiphone Joan Jett Olympic Special – to nie jest model dla fanów delikatnego grania

***

FAQ

Czy na gitarze elektrycznej można grać bez wzmacniacza?

Tak, można grać na gitarze elektrycznej bez wzmacniacza. Dźwięk będzie jednak cichy i pozbawiony mocy oraz charakterystycznego brzmienia, uzyskiwanego przy podłączeniu do dowolnego pieca.

Czy można grać na gitarze elektrycznej bez kostki?

Tak, można grać na gitarze elektrycznej bez kostki, używając innych technik, takich jak na przykład fingerpicking.

Co robią pokrętła na gitarze elektrycznej?

Pokrętła na gitarze elektrycznej służą do regulacji różnych parametrów dźwięku, takich jak głośność (volume), ton (tone) i równowaga sygnału między przetwornikami (pickup balance).

Czym się różni gra na gitarze klasycznej od elektrycznej?

Gra na gitarze klasycznej opiera się na grze palcami po nylonowych strunach. Na elektrycznej gramy najczęściej kostką po strunach metalowych.

Gitara klasyczna ma głębszy i bardziej “akustyczny” dźwięk, podczas gdy elektryczna jest skoncentrowana na wzmocnieniu sygnału audio przez elektronikę.

Dlaczego moja gitara elektryczna brzmi jak akustyczna?

Może stać za tym ustawienie przetworników lub wzmacniacza; niektóre konfiguracje mają za zadanie sprawić, żeby elektryk brzmiał jak instrument akustyczny. W takim przypadku pokombinuj z ustawieniami na piecu.

Jakie są rodzaje gitar elektrycznych i czym się różnią?

Gitary elektryczne różnią się najczęściej kształtem korpusu, sposobami konstrukcji, rodzajami przetworników i brzmieniem.

Najpopularniejsze rodzaje to m.in. Les Paul, SG, hollow-body, semi-hollow, Stratocaster czy Telecaster.

Jaką wybrać gitarę elektryczną?

Wybór zależy od kilku czynników, dlatego najlepiej stosować się do następującej ścieżki:

 1. Określ swój styl muzyczny i ustal budżet.
 2. Zwróć uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów i wygodę gry.
 3. Przemyśl wybór przetworników; czy pozwolą Ci na osiągnięcie brzmienia, jakiego poszukujesz?
 4. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zasięgnij opinii ludzi, którzy znają się na rzeczy – jakby co, jesteśmy do Twojej dyspozycji!
 5. Kup gitarę.

Jaką gitarę elektryczną wybrać na początek?

Na start warto rozważyć kupno prostego, przystępnego modelu, w którym na pierwszy plan wysuwa się odpowiedni stosunek ceny do brzmienia i jakości wykonania. Dobra gitara elektryczna dla początkujących powinna też być wygodna w grze. Najlepiej celować w taką, która spełni wymagania związane z grą na scenie, aby nie musieć zbyt szybko przesiadać się na kolejne wiosło.

Biorąc pod uwagę te wytyczne, nasz rekomendowany wybór to gitary Arrow.

Czy gitara elektryczna jest dobra dla początkujących?

Tak, gitara elektryczna jest dobrą opcją dla początkujących. Główne powody to:

 • łatwiejsza gra na niższych progach,
 • możliwość osiągnięcia wielu różnorodnych brzmień,
 • mniejszy wysiłek fizyczny dla dłoni podczas gry,
 • większa motywacja dzięki stosowaniu efektów dźwiękowych.

Od czego zacząć naukę gry na gitarze elektrycznej?

Poznaj części gitary, naucz się podstawowych akordów i skal, ćwicz technikę gry, znajdź dobrego nauczyciela lub korzystaj z zasobów online. Rozważ zainstalowanie coraz powszechniejszych programów i aplikacji wspomagających naukę.

Wykonuj swoje ulubione utwory, ćwicząc do rytmu wyznaczanego przez metronom. A przede wszystkim: baw się muzyką i graj bez spiny. ;)

Jaka jest najlepsza marka gitar elektrycznych?

Na rynku istnieje wiele renomowanych marek gitar elektrycznych, z których każda ma swoje unikalne cechy i oferuje wysoką jakość. Ostateczny wybór "najlepszej" marki zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb gitarzysty.

My na przykład w temacie modeli elektrycznych szczególnie cenimy sobie Gibsony.

Ile trzeba wydać na gitarę elektryczną?

Cena gitary elektrycznej może się znacząco różnić w zależności od marki, modelu, jakości wykonania i dodatkowych funkcjonalności.

Jednak da się wyklarować ogólny podział na trzy kategorie cenowe gitar:

 • budżetowe (entry-level) – dostępne najczęściej w cenie 800-2000 zł,
 • średni poziom (mid-range) – najczęściej 2000-6000 zł,
 • profesjonalne gitary (high-end) – powyżej 6000 zł.

Jaka gitara elektryczna dla zaawansowanych?

Istnieje wiele opcji wyboru nietuzinkowych modeli dla profesjonalnych muzyków. Jednym z tych, które polecamy najczęściej, są gitary z Gibson Custom Shop, reprezentujące najwyższy poziom wykonania i brzmienia.

Jaka gitara elektryczna dla średnio-zaawansowanych?

Gitarzystom o wyższym poziomie umiejętności również możemy polecić wiele doskonałych opcji wyboru instrumentów łączących świetną jakość wykonania, nienaganne brzmienie i wszystkie pozostałe cechy modelu scenicznego. Chcesz je zobaczyć? Odwiedź miejsce, w którym sprzedajemy gitary elektryczne dla średnio-zaawansowanych muzyków.

Ile kosztuje gitara elektryczna ze wzmacniaczem?

Cena gitary elektrycznej wraz ze wzmacniaczem zależy od wielu czynników, takich jak marka, jakość wykonania i funkcje. Ogólnie rzecz biorąc, koszt gitary ze wzmacniaczem może się wahać od nieco ponad tysiąca złotych (za budżetowe modele) do aż kilkudziesięciu tysięcy za sprzęt dla profesjonalistów.

Co można kupić do gitary?

Do najpopularniejszych akcesoriów, jakie możemy polecić, zaliczamy: wzmacniacz, kabel gitarowy, pedały efektów, stojak na gitarę, pokrowiec lub futerał, struny, stroik, pasek gitarowy, zapas kostek, metronom oraz akcesoria do czyszczenia i pielęgnacji.

Czym różni się gitara elektryczna od akustycznej?

Gitara elektryczna ma cieńszy korpus i wymaga wzmacniacza, który niesie ze sobą większą swobodę w uzyskaniu odpowiedniego brzmienia.

Co jest trudniejsze: gitara akustyczna czy elektryczna?

Dla początkujących łatwiejsza na start będzie gitara elektryczna, jako że akustyk wymaga użycia większej siły, aby dociskać struny.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 487 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-21
Wszystko Ok Polecam
2023-08-11
Szybko i sprawnie
pixel