2023-02-03

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o gitarze klasycznej, zanim ją kupisz

Dzieci grające na gitarze klasycznej dla początkujących.

Gitara klasyczna to instrument często przedstawiany jako jeden z dobrych wyborów dla początkujących… Ale czym powinien się charakteryzować model odpowiadający na Twoje potrzeby? I czy w ogóle klasyk będzie dla Ciebie odpowiednim “pudłem”? Czym różni się od gitary akustycznej?

Pytania te zadają sobie kolejne pokolenia przyszłych artystów, dlatego zdecydowaliśmy się zgromadzić je wszystkie w jednym miejscu.

A także, naturalnie, udzielić na nie naszej odpowiedzi.

Przeskocz od razu do interesującej Cię części tekstu:

Sekcja FAQ:

W tekście odpowiadamy na najczęściej poruszane kwestie dotyczące klasyków. Jeśli zamierzasz kupić gitarę, udaj się na stronę kategorii GITARY KLASYCZNE.

Gitara klasyczna na żółtym tle.

Gitara klasyczna: czym różni się od akustycznej?

Brzmienie obu rodzajów gitary jest zupełnie różne. Modele akustyczne charakteryzują się bardziej wyrazistym i mocniejszym dźwiękiem.

Co zatem można powiedzieć o brzmieniu klasyka? Jest łagodne i melodyjne, a przy tym łatwiejsze do wydobycia dla niewprawionej osoby, co stanowi bezpośredni efekt zastosowania nylonowych strun. Nie wymagają one aż tak wielkiej siły nacisku, jak stosowane w akustykach struny metalowe.

Kolejna rzecz: w gitarze klasycznej znajdziemy szerszy gryf. Wymaga to oczywiście odpowiednio szerszego rozstawienia palców, gdy chcesz wydobyć konkretny akord.Wbrew pozorom, to spora korzyść dla początkującego muzyka, jeśli w przyszłości chciałby się przesiąść na inny instrument. Możesz przyzwyczaić dłoń do nieco większego wysiłku podczas gry, dzięki czemu przyszłe popisy na gitarze akustycznej lub elektrycznej będą o wiele łatwiejsze.

A gdy chcesz szybko odróżnić gitarę klasyczną od akustycznej, wystarczy że spojrzysz na główkę. Jeżeli widzisz w niej podłużne otwory z trzpieniami, na które naciągane są struny – masz do czynienia z tą pierwszą.

Mężczyzna demonstrujący jak grać na gitarze klasycznej, widoczne otwory z trzpieniami w główce gitary.

Z różnic niedostrzegalnych gołym okiem: akustyk wymaga zastosowania wewnętrznego pręta usztywniającego gryf, który w klasycznym instrumencie jest z kolei niepotrzebny (choć zdarzają się sporadycznie wyjątki od tej reguły).

Jak brzmi gitara klasyczna?

Jako się już rzekło, gitara ta wybrzmiewa łagodniej i cieplej od swojej akustycznej odpowiedniczki.

Istnieją też jednak różnice w brzmieniu pomiędzy poszczególnymi klasycznymi modelami. Głównym ich powodem jest kwestia użytych materiałów.

Na przykład klasyki wykonane z cedru dają ciepły, złagodzony dźwięk z większą ilością średnich tonów.

Gitary hebanowe oznaczają dźwięki bardziej wyraziste, bogatsze, z większą ilością tonów wysokich.

Można też czasem spotkać gitary klasyczne z płytą świerkową. Zapewniają jasne, czyste, odrobinę “chropowate” brzmienie z dużą ilością wysokich tonów.

Kobieta siedząca na ławce i demonstrująca jak brzmi gitara klasyczna.

Nawiasem mówiąc, zawsze wspominamy o użytych materiałach w opisach produktowych naszych instrumentów, więc dokonując zakupów na RNR doskonale wiesz, co zamawiasz.

Jeśli chcesz posłuchać gitary klasycznej przed zakupem, a mieszkasz w Łodzi, Warszawie lub okolicach tych dwóch miast, zapraszamy do naszych salonów muzycznych.

Możesz tam wziąć do ręki dowolny model i przekonać się, jak brzmi i leży w dłoniach. A także skorzystać ze wskazówek pracowników, którzy sami są doświadczonymi instrumentalistami i wiedzą dobrze, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Dobre gitary klasyczne dla początkujących

Gitara klasyczna to świetny wybór dla początkujących muzyków – również dla dzieci.

Rekomenduje się im zwłaszcza modele o pomniejszonych korpusach: rozmiary 1/2 oraz 1/4.

Korpus o rozmiarze 3/4 to już dobra opcja dla szeroko pojętej młodzieży, jak i dla dorosłych o mniejszych dłoniach.

Słowem, dla każdego, kto odczuwa choćby śladowy dyskomfort w trakcie gry na pełnowymiarowej gitarze klasycznej.

Początkującym polecamy gitary stworzone specjalnie z myślą o nich. Markami, które specjalizują się w tym segmencie, są na przykład Arrow i Admira.

Gitara klasyczna – jak grać

Stosuj metodę drobnych kroków. Pobierz z sieci przejrzystą tabelę akordów, wybierz jakiś kurs dla początkujących albo odezwij się do lokalnych nauczycieli – namiary możesz znaleźć na forach (tak, niektóre wciąż istnieją i mają się względnie dobrze) lub grupach na Facebooku.

Stopniowo zwiększaj poziom trudności odgrywanych kompozycji, a z czasem twórz własne – nic nie sprawia większej przyjemności niż granie kawałków, które wymyśliło się samemu.

Po kilku tygodniach poczujesz, że zaczynasz robić konkretny progres. A po paru miesiącach z większą swobodą będziesz chwytać poszczególne akordy – nawet te trudniejsze.

Chłopiec w okularach demonstrujący jak grać na gitarze klasycznej.

OK, a co z kwestiami takimi, jak nieśmiertalny dylemat: czy grać na gitarze klasycznej kostką czy palcami?

Jeżeli nie chcesz grać kostką, nie musisz. Wielu gitarzystów grających na klasykach woli techniki wykorzystujące grę palcami.

Od niektórych usłyszysz wręcz, że kostka może niszczyć nylonowe struny gitary klasycznej. Jak również, że kostkowanie na klasyku nie brzmi tak dobrze, jak te same dźwięki wydobywane przy użyciu palców.

Koniec końców, wszystko sprowadza się do Twoich preferencji – możesz grać tak, jak tylko masz na to ochotę.

Wykończenie gitary klasycznej – jakie wybrać?

Chcesz grać na instrumencie wyglądającym tak naturalnie, jak to tylko możliwe? Wybierz taki, który posiada satynowe wykończenie korpusu.

Dodatkowe punkty zbiera wykończenie z otwartymi porami (określane często z angielska jako open-pore). Oferuje lepszą rezonację i projekcję dźwięku (swobodniej przepływa on przez gitarę), co doceniają zwłaszcza profesjonaliści występujący na scenie.

Swoją drogą, jest też dla wielu przyjemniejsze z estetycznego punktu widzenia, jako że podkreśla naturalne piękno drewna.

Gitara klasyczna oparta o ścianę pomalowaną na niebiesko.

Ale nie każdy się z tym zgadza, jako że chodzi o rzecz dotyczącą stricte gustu. Gitary z wykończeniem połyskliwym (gloss) również cieszą się sporą popularnością.

Wybierając swoją pierwszą gitarę, możesz kierować się wyłącznie estetyką. Na niuanse przyjdzie pora, gdy wejdziesz na wyższy poziom zaawansowania.

Akcesoria do gitary klasycznej, na które warto zwrócić uwagę

Podobnie jak w przypadku innych instrumentów, tak i gitara klasyczna posiada akcesoria, które mogą ułatwić grę lub poszerzyć Twoje możliwości.

Wyróżniamy wśród nich:

  • paski gitarowe – przydatne, jeśli chcesz grać na stojąco (w gitarach klasycznych zaczepy do pasków są rzadko spotykane, w przeciwieństwie do na przykład akustyków);
  • pokrowce lub futerały – do bezpiecznego przechowywania i przenoszenia gitary; chroniące tak przed uszkodzeniem, jak i przed brudem;
  • stojaki – zapewniają odpowiednią ekspozycję ukochanego instrumentu;
  • kapodastry – służą do podnoszenia stroju gitary (początkującym są raczej mało potrzebne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć się w jeden z nich już na wczesnym etapie);
  • tuner – z tym dodatkiem u boku Twoja gitara będzie zawsze nastrojona;
  • kostka – oczywiście, gdy chcesz jej używać. Na gitarze klasycznej spokojnie można grać palcami;
  • metronom – dzięki niemu utrzymasz odpowiednie tempo podczas gry i nagrywania;
  • środki pielęgnacyjne – zadbają o prezencję gitary, zniwelują zabrudzenia i przedłużą jej cykl życia. Do tej kategorii możemy zaliczyć zarówno specjalistyczne preparaty, jak i proste dodatki w postaci ściereczki do przecierania strun czy korpusu.

Kobieta w kapeluszu grająca na gitarze klasycznej.

***

Rozpoczęcie gry na gitarze klasycznej jest całkiem proste, a Twoje postępy są jedynie kwestią czasu. Jak długiego? To już zależy od poziomu Twojej motywacji.

Chcemy dostarczyć Ci dodatkową korzyść w postaci gotowych propozycji gitar, które możesz zamówić w naszym sklepie.

Obejrzyj więc dokładnie nasze gitary klasyczne i zamów tę, która zrobiła na Tobie największe wrażenie!

FAQ

Poniżej zebraliśmy krótkie, choć wyczerpujące odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące gitar klasycznych.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami, wykorzystując dane ze stopki. Chętnie odpowiemy na wszystkie palące kwestie.

Ile strun ma gitara klasyczna?

Typowa gitara klasyczna ma 6 strun. Wymieniając od najgrubszej do najcieńszej, są to kolejno:

  • E,
  • A,
  • D,
  • G,
  • B lub H,
  • E.

Instrument posiada 3 struny wiolinowe (wykonane zazwyczaj z nylonu) oraz 3 basowe (również nylonowe, ale z metalową owijką).

Jak odróżnić gitarę klasyczną od akustycznej?

Gitara akustyczna jest głośniejsza, a jej brzmienie mocniejsze. Posiada też metalowe struny i wzmocnienie gryfu poprzez wewnętrzny pręt, który stabilizuje konstrukcję.

Jeśli chodzi o różnice dostrzegalne gołym okiem, gitara klasyczna ma szerszy gryf i charakterystyczną główkę, na której widnieją podłużne otwory z trzpieniami. Na trzpienie te naciąga się struny.

To tylko niektóre z różnic, lecz pozwolą Ci od razu dostrzec, z jakim instrumentem masz aktualnie do czynienia.

Jak zacząć grę na gitarze klasycznej?

Choć gitarę tę kojarzymy z muzyką klasyczną czy flamenco (choć gitary do flamenco to raczej osobna kategoria), polecamy zacząć grę na niej od prostych utworów. Dobrym wyborem są ogniskowe piosenki lub kolędy. Chwyty do nich i filmy instruktażowe znajdziesz bez problemu w sieci.

Nie rzucaj się od razu na skomplikowane partie. Na początku nie będziesz w stanie poprawnie ich zagrać, co może skutkować spadkiem motywacji.

Czy na gitarze klasycznej można zagrać wszystko?

Teoretycznie niby tak, ale w praktyce: nie. Gitara klasyczna została stworzona do grania muzyki klasycznej, pasuje też do flamenco czy poezji śpiewanej. Można na niej grać kompozycje z innych gatunków, takich jak blues, country czy folk, niemniej warto najpierw zdobyć odpowiednie umiejętności, aby Twoje utwory wybrzmiały tak, jak należy.

Jeżeli chcesz grać metal czy rock w dowolnej z ich odmian, polecamy rozejrzeć się za innym instrumentem. Akustyk będzie wówczas niezłą opcją. Elektryk – idealną.

Jak poprawić brzmienie gitary klasycznej?

Najszybszym i najprostszym sposobem na poprawę brzmienia jest założenie nowego kompletu strun. Cieńsze sprawią, że ton stanie się wyższy i jaśniejszy. Gdy chcesz więcej “mięsa”, postaw na grubsze struny.

Czy na gitarze klasycznej można grać kostką?

Kostka i klasyk mogą wydawać się nietypowym połączeniem, ale jest to jak najbardziej dopuszczalne.

Czy kolor gitary ma znaczenie?

Jasne – czysto estetyczne. Poza tym jednym aspektem kolor nie ma żadnego wpływu na brzmienie gitary.

Ile czasu potrzeba, żeby nauczyć się grać na gitarze klasycznej?

Zależy, co rozumiesz przez “nauczyć się”. Zmotywowana osoba dostrzeże pierwsze efekty już po kilku tygodniach, zaś opanowanie gry akordami – co samo w sobie jest sporym osiągnięciem – oznacza 5-7 miesięcy ćwiczeń.

Jaki model gitary klasycznej na początek?

Jeżeli korpus gitary wziętej do ręki w sklepie wydaje Ci się za duży do wygodnej gry, poproś sprzedawcę o pomniejszoną wersję, np. 3/4. Instrumenty o tym rozmiarze znajdziesz w naszym sklepie internetowym i salonach stacjonarnych w Łodzi i Warszawie.

Jeśli chodzi o konkretnych producentów… W gitarach klasycznych dla początkujących specjalizują się takie marki, jak Arrow czy Admira. Ale właściwie niemal każdy wytwórca posiada modele przeznaczone dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką.

Ile kosztuje gitara klasyczna dla początkujących?

Ceny wartościowych gitar klasycznych dla początkujących zaczynają się od mniej więcej 400-500 zł – w tym przedziale znajdziesz modele, które pozwolą Ci zacząć, osiągnąć konkretne postępy… A nawet nadadzą się do pierwszych nagrywek. Z czasem, oczywiście, będziesz musiał przesiąść się na droższy instrument, jeśli myślisz poważnie o swojej karierze muzyka.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 592 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Ekspresowa i jasna realizacja zamowienia.
2024-04-15
Co mam pisać...ogólnie wiadomo , że to profesjonalny sklep
pixel