2024-06-14

Gitara basowa: jak brzmi? Jaką basówkę kupić? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Zastanawiasz się nad kupnem gitary basowej? Świetny wybór… ale nie dla każdego. Istnieje kilka ISTOTNYCH różnic między basówką a innymi instrumentami. Dość powiedzieć, że jeśli chodzi o rolę w zespole, bliżej jej do perkusji niż do gitary elektrycznej.

Wciąż wiele osób, zwłaszcza początkujących, decyduje się na bas, zanim pozna jego specyfikę. Dlatego właśnie przygotowaliśmy ten przewodnik, który będziemy regularnie aktualizować – swoiste kompendium wiedzy na temat gitary basowej!

Jak brzmi gitara basowa

Dokładne brzmienie tego instrumentu to wypadkowa wielu czynników. Zależy ono między innymi od wybranego rodzaju gitary basowej, a w drugiej kolejności od konkretnego modelu i materiałów, z których została skonstruowana.

Wreszcie, swoje robi też technika gry – inaczej brzmi “zwykła” gra palcami, a inaczej taki na przykład slapping.

W zespołach muzycznych gitara basowa odpowiada za niskie tony. Wchodzi w skład sekcji rytmicznej (obok perkusji).Jej brzmienie plasuje się na spektrum od mięsistych, ciepłych dźwięków po te jasne i klarowne. Sporą rolę w uzyskaniu danego wariantu odgrywają wzmacniacze i efekty basowe.

Jaka gitara basowa na początek?

Istnieją różne rodzaje gitar basowych; na początek musisz więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki konkretnie gatunek muzyczny wybierasz.

W wielu sprawdzi się bas akustyczny, ale jeśli przymierzasz się do rocka lub metalu, niezależnie od podgatunku, będziesz potrzebować elektrycznej gitary basowej.

Jeżeli zaczynasz od podstaw, dobrze jest wybrać gitarę basową dla początkujących. Poszczególne modele posiadają rozwiązania zaprojektowane specjalnie z myślą o niedoświadczonych muzykach, ułatwiając im rozpoczęcie wspaniałej przygody z niskimi tonami.

Jakie to dokładnie rozwiązania? Niektóre basówki odznaczają się specjalną konstrukcją progów, ułatwiającą dociskanie ich palcami, zastosowaniem specjalnej długości skali i tym podobnymi udogodnieniami.

Wybór budżetowej gitary basowej na start to dobry pomysł, kiedy nie do końca wiesz, na jaki instrument ostatecznie postawić. Odstawienie taniego basu w kąt nie będzie tak bolało, jak podobna decyzja podjęta co do modelu, na który wydało się grubszą kwotę.

Gitara basowa – jak zacząć?

Na początek zdecyduj, jak chcesz grać na gitarze basowej – palcami czy kostką? Niektórzy basiści stanowczo potępiają drugą z wymienionych opcji, ale niesłusznie. O ile gra palcami może wydawać się bardziej tradycyjna lub elegancka, o tyle istnieje liczne grono uznanych basowych legend, które nie wahały się sięgać po kostkę.

Zresztą, to dodatek tak tani, że możesz kupić pierwszy lepszy egzemplarz i sprawdzić, czy w ogóle wygodnie Ci się w ten sposób gra. Jeśli tak, a potrzebujesz oficjalnego błogosławieństwa, udzielamy go: możesz używać kostki do gry na gitarze basowej.

To instrument na tyle specyficzny, że warto znaleźć nauczyciela specjalizującego się stricte w grze na nim. Ostatecznie można pobierać efektywne lekcje u kogoś, kto grywa na przykład na elektryku, ale co specjalizacja, to specjalizacja – doświadczony basista przekaże Ci wszystkie tajniki swej sztuki.

W Internecie nie brakuje kursów, które pomogą Ci ogarnąć podstawy gry na gitarze basowej. Polecamy też liczne fora, grupy na Facebooku, nagrania na YouTube… Im więcej będziesz chłonął wiadomości na temat swojego nowego nabytku, tym łatwiej przyjdzie Ci jego opanowanie.

Czy gitara basowa jest trudna?

Wśród niektórych muzyków utarło się jak najbardziej błędne przekonanie, że gra na gitarze basowej jest stosunkowo prosta – a przynajmniej dużo łatwiejsza do opanowania, niż w przypadku “tradycyjnej” gitary.

Prawda jest taka, że każdy instrument wymaga poświęcenia mu ogromu czasu na ćwiczenia, aby móc powiedzieć o sobie, iż gra się na nim na profesjonalnym poziomie.

W garażowych kapelach z przeszłości gitarę basową dostawał najczęściej najmniej utalentowany gitarzysta. Wynikało to po części z faktu, że mało było wówczas muzyków ukierunkowujących się właśnie na bas.

Z biegiem lat fanów niskich tonów zaczęło jednak przybywać. Coraz powszechniejsza stała się świadomość tego, że również gitara basowa może być instrumentem działającym na wyobraźnię; wdzięcznym i pozwalającym na samorealizację.

Oczywiście, dana osoba może po prostu plumkać sobie kilka dźwięków na krzyż, na maksymalnie dwóch strunach. Ale równie dobrze na elektryku można grać po trzy akordy na utwór i w tym miejscu się zatrzymać.

Ambitny basista ma do pokonania długą drogę, zanim wreszcie wejdzie na odpowiedni poziom, opanuje techniki dla zaawansowanych i wypracuje własne brzmienie oraz styl gry.

A pomoże mu w tym odpowiednia gitara basowa, która sprawi, że droga ta będzie przyjemna i pełna satysfakcji.

Gitara basowa a elektryczna

Oba instrumenty różnią się od siebie konstrukcją, liczbą strun (w standardowych modelach, bo oprócz basów czterostrunowych znajdziemy też takie o większej liczbie “drutów”) i rolą pełnioną w zespole. Jak już stwierdziliśmy wcześniej, gitara to element sekcji harmonicznej. Basówka z kolei wchodzi w skład sekcji rytmicznej.

Elektryk i bas mają swoją własną specyfikę i nie jest tak, że potrafiąc grać na jednym instrumencie, automatycznie przeskoczysz w dowolnym momencie na drugi.

Ale różnice te nie są też takie znów drastyczne. Basista, który opanował już podstawy muzycznego warsztatu, dość szybko zacznie grać na elektryku. Po prostu będzie potrzebował czasu na przestawienie się na inny styl gry.

Co z tego wywodu wynika? Ano to, że wybór dokonany na początku ścieżki wcale nie zamyka Ci drogi do zmiany decyzji w przyszłości. Dlatego możesz spokojnie postawić na gitarę basową, a za jakiś czas przesiąść się na akustyka czy gitarę elektryczną.

Jaką gitarę basową kupić?

Na początek odpowiedz sobie szczerze na pytanie, na jakim poziomie zaawansowania jesteś. Jeśli dopiero zaczynasz, drogi model może nie być najlepszym wyjściem.

Swoje przy decyzji robi też gatunek muzyczny, w ramach którego chcesz tworzyć. Nie każda gitara basowa do metalu sprawdzi się w łagodniejszym, melodyjnym graniu.

Jeżeli masz wątpliwości, który instrument wybrać w Twoim przypadku, skorzystaj z podanych w stopce danych kontaktowych – chętnie doradzimy!

Jak nastroić gitarę basową?

Gitarę basową stroimy podobnie, jak elektryczną. W tej drugiej dźwięki przypisane do poszczególnych strun to EADGBE, tymczasem w basówce mamy do czynienia ze strunami EADG.

Oczywiście, istnieją też inne warianty stroju, ale na początek trzymaj się standardowego – większość tabulatur publikowanych w sieci jest przeznaczona właśnie do niego.

Dodajmy jeszcze tylko, że jeśli nie po drodze Ci ze strojeniem ze słuchu, możesz wyposażyć się w praktyczny dodatek w postaci tunera.

Gitara basowa bez wzmacniacza

Z basowymi akustykami sprawa jest jasna, ale czy da się w ten sposób grać na elektrycznej gitarze basowej?

Na upartego tak, choć efekt będzie mizerny. Zakup wzmacniacza to mimo wszystko konieczność.

Nie zapomnij zaopatrzyć się przy okazji w pasek i kabel jack, łączący instrument ze wspomnianym piecem.

Przy jego wyborze zwróć uwagę, czy jest to model basowy – granie na sprzęcie zaprojektowanym do współpracy z gitarą elektryczną jest możliwe, ale niespecjalnie miłe dla ucha. Jeśli myślisz o graniu na poważnie, powinieneś kupić wzmacniacz dedykowany do niskich tonów.

Najlepsze basówki? Tylko na RNR!

Skoro wiesz już wszystko, co trzeba wiedzieć na temat gitary basowej – jesteś gotów do rozpoczęcia wyjątkowej muzycznej drogi, którą podążały w przeszłości liczne sławy. A czy staniesz się drugim Wojciechem Pilichowskim, Flea czy Stevem Harrisem? Wszystko przed Tobą, choć pamiętaj – mniejsza liczba strun wcale nie oznacza, że będzie łatwiej.

Bas to wymagający instrument, a jego opanowanie jest o wiele trudniejszą sztuką niż mogą uważać niektórzy gitarzyści. Ale przy okazji będziesz mieć mnóstwo funu i satysfakcji, a przecież o to właśnie chodzi w muzyce.

Dlatego czas wreszcie dać odpocząć oczom od tych wszystkich literek i przejść od teorii do czynów: wybierz swoją gitarę basową na RNR i zacznij nową muzyczną przygodę!

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 615 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Profesjonalna obsługa bardzo dobry kontakt
2024-05-23
Bardzo zadowolona z obsługi sklepu i szybkiej wysyłki!
pixel